Początek przygody z drukiem 3d

Początki

Moja przygoda z drukiem 3d zaczeła się dokładnie miesiąc temu. Początki zawsze sa niełatwe ale sam temat jest bardzo ciekawy i na pewno zajmie ci długie wieczory.

Zbieramy wymagania

Aby wybrać drukarkę 3d musimy poznać trochę szczegółów technicznych oraz zastanowić się nad naszymi planami druku, co tak naprawdę chcemy drukować na naszej drukarce.

Podstawowy podział drukarek:

  • FDM – drukowanie filamentem (czyli plastikiem). Technologia ta nadaje się do wytwarzania części mechanicznych oraz wszelkiego rodzaju części odpornych na różne warunki.
  • SLA – drukowanie żywicą światłoczułą. Druk bardzo dokładny. Technologia ta najlepiej nadaje się do drukowania figurek, jednak przy jej obróbce oraz druku wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności gdyż mamy styczność z substancjami chemicznymi, a więc druk ten nie jest zalecany w warunkach domowych.

Drukarki możemy podzielić pod względem powierzchni zadruku

  • Małe (poniżej 25cm)
  • Średnie ( 25cm / 25cm / 25cm )
  • Duże ( 30cm / 30cm / 30cm )

Kinematyka wykorzystuje osie X/Y/Z do określania ruchów extrudera i stołu.

  • CoreXY – stół porusza się góra/dół w osi Z, extruder porusza się w osi X/Y, ważne jest to że dwa silniki pracują równolegle aby poruszać extruderem.
  • Kartezjańska/klasyczna – stół porusza się w osi Y, extruder w osi X i podnoszona jest w osi Z.

Cena jest to bardziej indywidualny wybór i nie będziemy go tutaj poruszać.
Przedział cenowy rozróżnia drukarki profesjonalne od drukarek DIY, my skupimy się na kategorii drukarek DIY w przedziale cenowym 800-1200zł

Moja Drukarka 3d

Po rozeznaniu się na rynku wybór padł na TwoTrees Sapphire Pro, rozważaną alternatywą była Creality Ender 3.

Czemu akurat Sapphire?

Po pierwsze drukarka ta ma naprawdę stabilną konstrukcję. Jest wykonana z profili aluminiowych dzięki czemu możemy łatwo wykonywać w niej modyfikacje. Następnym plusem tej drukarki jest Kinematyka CoreXY, daje nam to lepsze możliwości druku, akceleracji/szybkości.

Ważnym aspektem który zadecydował także o tym wyborze jest możliwość łatwej rozbudowy oraz ulepszania tej drukarki, jest to ważny aspekt dla tych co nie lubią zamkniętego Hardware. Płyta główna posiada wymienne sterowniki silników oraz jest możliwe rozbudowanie jej o moduł WiFi.

Koszt drukarki to ~1200zł

Przesyłka

Moja drukarka została zamówiona z magazynu Europejskiego. Z racji aktualnej Pandemii czas oczekiwania na dostawę nieznacznie się wydłużył (zapotrzebowanie na drukarki 3d aktualnie jest naprawdę ogromne, gdyż można na nich drukować sprzęt pomocny medykom) finalnie na drukarkę czekałem koło 2 tygodni.

Montaż

Tak jak już wspominałem, jest to drukarka DIY a więc dostajemy ją w częściach. Tutaj przydadzą ci się umiejętności techniczne. Całkowity czas potrzebny do złożenia drukarki to około 3 godzin.
Instrukcja prowadzi nas bez większego problemu przez wszystkie kroki, gdyby jednak ktoś potrzebował dodatkowej pomocy na karcie SD dołączonej do zestawu znajduje się film pokazujący całość montażu.

Moja rada, składajcie drukarkę powoli z dbałością o szczegóły, zastanawiając się nad prowadzeniem kabli, dzięki temu będzie mniej poprawek w późniejszym czasie.

Do drukarki dołaczony jest filament a więc od razu możemy cieszyć się naszym drukiem 3d. 
Na karcie SD znajdziemy przykładowy model gotowy do druku.
Jestem naprawdę zadowolony z pierwszego druku 3d w swoim życiu.

Co dalej ?

W następnym artykule przedstawię wam problemy jakie napotkałem przy pierwszym druku oraz opowiem trochę o slicer’ach i projektach.
Znajdziesz tutaj dużo informacji o tym konkretnym modelu który będę rozwijał i modyfikował.
Do tego czasu polecam wam obejrzeć poniższy film, od niego zaczęła się moja przygoda z drukiem 3d.

Początek przygody z drukiem 3d
Przewiń na górę
Home
Account
Cart
Search